Ženy bývaly odjakživa fascinovány muži, kteří mají v sobě dobrodružnou krev. Možná právě proto měli námořníci v každém přístavu nějakou tu lásku. Ale abychom nekřivdili. Určitě se našli i tací, kteří byli věrni jen té jedné.
· Čím vynikají muži dnes?
· Dá se mezi nimi najít někdo, kdo je opravdu výjimečný?
· A rozhodně nemám na mysli odlišnost typu – Jsem Ken a hledám svou Barbie.
Mám na mysli odlišnost, která dělá muže mužem. Myslím, že by nemusel člověk dlouho přemýšlet a jedno jméno by ho napadlo. Určitě už jste o něm slyšeli. Ten výjimečný muž se jmenuje Reinhold Messner. Horolezec, cestovatel a spisovatel. Muž, který pokořil čtrnáct osmitisícovek. Jedno prvenství už mu ale nikdo nevezme. Jako první při výstupu na Mount Everest nepoužil umělý kyslík.
o Reinhold Messner tvrdí, že pokud chce člověk něco velkého dokázat, musí si některé věci umět odepřít.
· On si odpírá cigarety, alkohol a drogy.
· Místo toho se může vyšplhat málem až do nebe.
· A to přeci stojí za to.
Ne vždy se vše podaří
Roku 1970 expedice skončila tragédií. Byl to první výstup na osmitisícovku Nanga Parbat. Reinholdův bratr Günter, se kterým tuto cestu podnikl, zahynul v lavině. I Reinhold byl blízko smrti. Po jeho záchraně mu muselo být amputováno šest prstů na nohou, protože je měl silně omrzlé. Nic z toho ho neodradilo od dalších expedic.
· Kromě toho je autorem několika desítek knih.
· Třicet z nich si můžeme přečíst i v češtině.
Na počátku jednadvacátého století byl zvolen za poslance do Evropského parlamentu za italské zelené. Kromě toho realizoval i svůj nápad na založení skupiny muzeí, které budou věnovány horám. Stále však zkouší hranice, za které ho ještě osud pustí.
o Roku 2004 putoval přes poušť Gobi.
o Ušel 2000 kilometrů.
Reinhold Messner dávno překročil sedmdesátý rok svého života, ale stále nic vzdává.