Již naši dávní předkové věděli, jak významnou roli hrají nejrůznější druhy semínek v kvalitní lidské stravě. V posledních letech čím dál více lidí řeší kvalitu stravy, zajímají se o výživové trendy, zkouší se živit podle vegetariánských či veganských pravidel. Pokud však chceme omezit příjem živočišných tuků, je třeba nalézt náhradní zdroj bílkovin, které jsou nezbytnou součástí správného jídelníčku. Mají totiž zásadní vliv na správný růst a vývoj všech orgánů lidského těla. A tím se dostáváme zpátky k semínkům, ve kterých je ukryt život všech rostlin i stromů. Pokud chceme výživový potenciál, který je v semínkách ukryt využít co nejefektivněji, je třeba semínka tzv. „aktivovat“. Což znamená, že je namočíte a necháte naklíčit. Nejlepšího výsledku dosáhnete použitím speciálních misek či sklenic na klíčení semen https://www.nakliceno.cz/misky-a-sklenice-na-kliceni/.
Není semínko jako semínko
Pokud se do nakličování semen chcete doma pustit, sežeňte si pokud možno taková semínka, která nejsou geneticky modifikovaná. Je to vlastně podobné jako s jinými rostlinnými produkty, které bývají bohužel běžně chemicky upravené, pokud tedy nejsou v biokvalitě. Pro vaše zdraví budou určitě prospěšnější semínka, která budou v biokvalitě, navíc si i více pochutnáte. Semínka mají opravdu vysoký obsah živin, vitamínů a jejich chuť je sama o sobě také vynikající.
Druhy semínek
Semínek je opravdu celá řada, takže budete mít z čeho vybírat. Pokud se pustíte do zkoušení jednotlivých druhů, vašemu zdraví to jen prospěje. Další jejich výhodou je jejich široké využití v kuchyni. Samozřejmě je možné semínka podobně jako oříšky konzumovat jen tak sama o sobě. Nebo je můžete lehce opražit a přidat do salátů či pomazánek. Hodí se stejně dobře k snídani jako k obědu či večeři. Semínka můžeme rozdělit do následujících čtyř skupin:
1. Semínka, která jsou ve skutečnosti plody (hořčičné semínko, lněné semínko, římský kmín)
2. Semínka, která se nacházejí uvnitř plodů (vojtěška, granátové jablko)
3. Semínka, která jsou květenstvím či zrny (mák, slunečnice, dýně)
4. Pseudoobiloviny (quinoa, pohanka, chia)