Práce z domova, chcete-li home-office. Vypadá to tak jednoduše a hlavně lákavě. Na internetu jsou k nalezení desítky nabídek, jak si doslova za nic přijdete na velké peníze. No, to chce přece každý! Skutečnost je ale v drtivé většině případů zcela jiná. Ne vždy, ale mnohdy se jedná prostě o podvod nebo nechvalně známou pyramidu. Že vám se to stát nemůže? Ale může. Lidé, kteří jsou ve svízelné finanční situaci. Lidé, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní. Lidé zoufalí. Ti všichni se chytají každého stébla naděje na zlepšení jejich svízelné situace. A právě těmto lidem jsou také určeny podvodné nabídky práce. Pojďme si proto ujasnit, na co si dát pozor při výběru práce z domova.
Zbystřete, pokud:
1. máte zaslat peníze pro získání dalších informací o nabízené práci. Nebo máte poslat peníze za materiál (obálky, korálky, propisky), z kterého budete kompletovat hotové výrobky. Nikdy, opravdu nikdy nikam neposílejte peníze předem. I když se vám to bude na první pohled zdát logické. Firma nabízející práci z domova vás přece nezná a nemůže posílat hodnotný materiál kde komu, že? A také náklady na provoz jsou vysoké…Naprostý nesmysl. Mějte vždy na paměti, že hledáte práci proto, abyste peníze vydělali, nikoliv je někomu odevzdávali.
2. potencionální zaměstnavatel vám slibuje, že například za deset dnů lze plněním obálek vydělat až deset tisíc korun? Případně, že za dvě až tři hodiny práce denně bude váš měsíční výdělek klidně patnáct tisíc korun? Ale jděte! Nemyslíte, že pokud by to bylo jen trochu reálné, že by tuto práci dělal každý?
3. vámi vybraná nabídka práce neobsahuje informace o zaměstnavateli, pak nemá smysl inzerát číst do konce. Seriózní zaměstnavatel totiž nemá za potřebí skrývat jméno společnosti, sídlo, IČO, kontakt.
Neházejte ale flintu do žita. Existují i skutečné nabídky práce z domova. Často je zadávají například chráněné dílny. Ty umožňují svým zaměstnancům práci z domova. A nejen zdravotně handicapovaným, jak by se mohlo zdát, ale i zdravým, práceschopným zájemcům. Nepočítejte však se závratnými výdělky.