Každý z nás v životě naráží na nejrůznější situace, kdy o něčem rozhoduje a zvažuje míru rizika. Někteří lidé riziko přímo vyhledávají, jako třeba extrémní lyžaři! Potřebují adrenalin. A faktem je, že více riskují muži než ženy. Většinou si případná rizika tolik nepřipouští. Objektivní nebezpečí, které je s lyžováním ve volném terénu spojeno, je bariérou mezi těmi, co tento druh sportu s láskou praktikují a mezi těmi, kteří se na ně dívají jako na blázny…!
Extrémní sjezd – freeride-je sjíždění neupravených svahů a velmi prudkých kopců. A podle Jiřího Švihálka, špičky českého extrémního lyžování, je tento sjezd sjezdem, ve kterém člověk nesmí spadnout, protože je tak strmý, že pád nejde zastavit. Z původně okrajového a trochu bláznivého sportu se vyvinula perfektní podívaná na jezdce s neuvěřitelnými výkony, ale také doprovázená již velkým rizikem! Závody nejvyšší úrovně se konají na stěnách, které jsou kompletně prostoupeny skalami, s průměrným sklonem přes 40 stupňů! Nemusí jít ale jen o extrém, který zvládne pár jedinců! Každý si může najít to své. Většina freeriderů jsou „normální“lidé, kteří lyžují pro zábavu a nesjíždějí extrémní svahy. A na druhé straně jsou jezdci 1. ligy, kteří závodí, natáčí dokumenty, fotí a tím si vydělávají. Provádí nadlidské kousky, které běžný člověk nechápe.
V extrémním lyžování jsou pojmem bratři Jiří a Ondra Švihálkovi-mladí brněnští rodáci, skialpinisté, extrémní horolezci a lyžaři z týmu Kejda Ski Team. Absolvovali sjezdy v Alpách, Tatrách, Norsku, Nepálu, Maroku a naposled v Bolívii. Jezdí svahy prudší 45-55stupňů! „Svůj“ svět se snaží přiblížit laikům přednáškami,videi a fotkami ze svých expedic. J. Švihálek o svých pocitech na startu:“Je potřeba cítit jistotu a sebedůvěru. Musíš být přesvědčený, že na to máš, že sněhové podmínky jsou dobré a nemít o tom pochybnosti. Strach je užitečný, ale musí se s ním pracovat. Nemít strach, byl bys blázen.“Centrum extrémních lyžařských závodů je Chamonix-jak říkají účastníci-hory jsou zde velké, divoké a velmi estetické!
Pokud vás tento druh sportu láká, měli byste, podle Lubomíra Sušila, šéfredaktora časopisu Freeski, začít pod dohledem zkušeného horského vůdce nebo ve společenství stejně naladěných lyžařů třeba na zážitkové akci, kde se seznámíte se základy jízdy, začnete pomalu a postupně. Nezbytné je chovat se zodpovědně.