Pravidlo zlaté střední cesty platí v životě úplně ve všem, ačkoli se to může zdánlivě jevit jako přehnaný nesmysl. Každá extrémní odchylka vyžaduje vyvažování, to platí nejen v životě, ale i v hmotném vesmíru fyzikálních sil a chemických reakcí. Každý, kdo zvládá udržet všechny své vášně v rozumných intencích, bývá šťastný a spokojený.
Šťastní lidé jsou také patřičně sebevědomí. To však nelze říci o někom, kdo je závislý na rodičích, má podivný vztah k dětem, projevuje se afektovaným chováním, hysterií a některými dalšími způsoby. Jaké signály muže upozorňují, že s jejich protějškem není něco v pořádku?
Dlouhé hovory s kamarádkami – vše by mělo mít své přiměřené hranice, dvouhodinový rozhovor s kamarádkou, jímž zanedbáváme svého partnera, pro něho příjemný určitě nebude. Ideální situace není ani v opačném extrému, kdy je žena samotářka, žádné blízké přátele nemá, udržuje vztah pouze sama se sebou a s každým jedná odměřeně, pouze v rámci obchodního vztahu. Oba přístupy značí vnitřní sociální problém.
Nerozhodnost – závislost na někom blízkém z rodiny, nejčastěji na rodičích, je rovněž známkou problémů se sebevědomím. Projevuje se to nejčastěji nerozhodností, neschopností provést zásadní verdikt, vzít zodpovědnost na svá bedra. Rodiče za zády u každé drobnosti nic dobrého rozhodně nevěstí.
Absence zálib – mnoho mužů se v životě setká s tím, že jeho přítelkyně nemá žádné vyhraněné záliby a naprosto se přizpůsobí buď zálibám jeho, anebo se submisivně krčí v ústraní a předstírá, že je spokojená. Značí to nedostatek sebeuspokojení, sebelásky a radosti ze života. Opět důvod navštívit přinejmenším ordinaci psychologa.
Přehnaný vztah k dětem – oba extrémy, kdy jedním z nich je neustálá pozornost zaměřená na děti, zejména batolata a miminka, anebo naopak naprostý nezájem o budoucího potomka a úzkostlivé sledování antikoncepce a známek případného těhotenství – to vše je projevem závislosti anebo strachu ze založení rodiny a rovněž problémů se sebevědomím.