Každý z vás se s velkou pravděpodobností těší z toho, že může využívat elektrickou energii pro svícení a pohon různých spotřebičů nebo strojů. Jen si představte svou domácnost s petrolejovou lampou namísto stropního svítidla a majzlík s kladívkem pro vysekávání špalíků do zdi namísto elektrické příklepové vrtačky a předvrtání otvorů pro hmoždinky. Jak by se vám líbilo prát ručně prádlo na valše v neckách nebo ve vaně, koberce vyklepávat rákoskou na zápraží a namísto ukládání potravin do chladničky je všechny ihned spotřebovat? Bytový komfort by bez elektřiny ihned přešel do krizového módu a váš život by nabral docela odlišný spád a hlavně směr.
Využití elektrické energie v bytě je však podmíněno bezpečností, jinak se elektřina stává zlým pánem a vy můžete dokonce být její obětí. Úrazy způsobené elektrickým proudem bohužel nejsou ojedinělým jevem a v řadě případů jsou způsobené nedbalostí a zanedbáváním základních bezpečnostních pravidel.
Jestliže v bytě podceníte stav vodovodního potrubí nebo odpadů a kanalizace, v zásadě vás nepotká nic závažného, co by vás bezprostředně ohrožovalo na životě. U ucpaného odpadu v koupelně vám maximálně nebude odtékat voda a u prasklé vodovodní trubky stačí uzavřít hlavní uzávěr vody a přivolat co nejrychleji havarijní instalatérský servis. S elektřinou to tak snadné nebude.
Závady na elektrických rozvodech nemusí být na první pohled patrné, zkrátka si jich vůbec nemusíte všímat, až přijde den, kdy se dotknete obnažených vodičů, a budete-li zrovna mít mokré ruce nebo půjde o koupelnu či kuchyň, kde jste v kontaktu s vodou běžně, může to být váš konec. Právě proto, že elektřina není slyšet, cítit ani vidět, se vyplatí alespoň občas povolat na kontrolu, na revizi elektriky revizního elektrikáře, který nejen, že může objevit závadu, ale může vám tím i zachránit život.