Ptáčků je tolik druhů, že je ani nejde všechny vyjmenovat. Všichni však dovedou zazpívat svou písničku, kterou si s nimi můžete také notovat. Pokud máte zahrádku, a toužíte, aby ji navštěvovali ptáčci, poradíme vám, jak nejsnadněji je přilákat, a co udělat proto, aby se od vás nechtěli stěhovat k sousedům.
Stromy, keře a další dostatek míst, kam se ptáci mohou schovat a hnízdit, to je základ pro to, aby se k vám chtěli nastěhovat. Pokud jim však dopřejete pravidelnou hostinu i vodu pro pití a koupání, bude život na vaší zahradě ptačím rájem na zemi. Jak tedy splnit všechny ptačí požadavky a potřeby?
Keře, stromy a živé ploty
Na ptáčky byste měli myslet již při výsadbě keřů a stromů na vaší zahradě. Jejich oblíbeným místem totiž bývají husté keře či živé ploty. Zahrada by proto měla být v tomto směru co nejvíce rozmanitá. Kromě živých plotů jsou vhodné různé bobulovité keře i jiné křoviny, ovocné stromy, popínavé rostliny, ale také vysoké stromy. Každý pták má své nároky na hnízdění, proto jim dopřejte, aby si mohli místo pro svá hnízda snadno vybrat.
Ptačí budky
Zajímavým hnízdícím prostředím bude také ptačí budka. Ptáčci jistě ocení, když si dáte na její výrobě záležet. Neměla by mít velké skuliny, zato by měla mít dostatečně velkou vstupní díru. Budku vždy pověšte na strom dostatečně vysoko, kde budou hnízdící ptáci chráněni před kočkami a jinými predátory.
Krmítko
Dobroty v krmítku ptáčci ocení především v chladném zimním období, kdy je venku nedostatek potravy. Přikrmování jim tak pomůže přežít náročné zimní podmínky. Také krmítko však musí být umístěno správně, aby je při hostině nerušili predátoři. Krmte ptáčky však jen v zimních měsících, na jaře krmítko vydezinfikujte a schovejte. Ptáčata krmená z krmítek by totiž nebyla připravená na život. Navíc by hrozila nákaza z přenosu chorob ze znečištěné potravy.